Hastanın ağrılarını azaltmak için doktor spinal enjeksiyon yapılmasını tavsiye edebilir. Bu işlem...

Hastanın ağrılarını azaltmak için doktor spinal enjeksiyon yapılmasını tavsiye edebilir. Bu işlem inflamasyonu (şişlik ve tahriş) azaltarak ağrıyı geçirmeye yardımcı olur. Aynı zamanda enjeksiyon, kişinin bel ve sırt bölgesini uyuşturarak doktora ağrının kaynağı hakkında bilgi verebilir.

Enjeksiyon İçin Hazırlık

Spinal enjeksiyon hastaneye yatırılmadan yapılan bir işlemdir. Enjeksiyonunuzdan önce size sağlığınızla ilgili sorular sorulacak, aynı zamanda işlem için nasıl hazırlanmanız gerektiğine dair talimatlar alacaksınız.

Kullandığınız ilaçların (kan sulandırıcılar, ağrı kesiciler, reçetesiz satılan ilaçlar, bitkisel ilaçlar ve ek gıdalar) bir listesini çıkarın. Bunların bazılarını işlemden önce kesmeniz gerekebilir. Lütfen doktorunuza sorun.

Alerjiniz olan şeylerin bir listesini çıkartın.

Randevunuza alışkın olduğunuz ağrıyla gelmeniz iyi bir fikirdir. Bu, enjeksiyonun ağrınızı bloklayıp bloklamadığını anlamayı kolaylaştırır. Bu yüzden spinal enjeksiyonlara bazen "blok" adı verilir.

Spinal enjeksiyon işlemi öncesi altı saat aç ve susuz kalmanız gerekebilir. Konu ile ilgili sağlık personelinden bilgi alabilirsiniz. Diyabet için ilaç alıyorsanız, ilacınızın işlem öncesi ve sonrası dozunda değişiklikler yapılabileceği için mutlaka doktorunuza söyleyin.

Röntgen, bilgisayarlı tomografi ve manyetik rezonans gibi filmlerinizi işlem günü yanınızda getirin.

Eğer sağlığınızda bir değişiklik olursa örneğin; grip, nezle ya da başka bir hastalığa yakalanmış olma ihtimaliniz varsa doktorunuza söylemeniz önem taşımaktadır. Duruma göre doktorunuz işlemi başka bir tarihte yapmak isteyebilir. Herhangi bir durumdan dolayı işleminizi iptal etmeniz gerekirse en kısa süre içerisinde doktorunuzu bilgilendiriniz.

Riskler ve Komplikasyonlar

Her tıbbi girişimin riskleri ve faydaları olduğu gibi spinal enjeksiyonların da bazı riskleri ve komplikasyonları vardır. Bunların arasında;

  • Baş ağrısı
  • Kanama (nadir)
  • Enfeksiyon(nadir) görülebilir.

Başka işlemlerin başka riskleri olabilir. Eğer bunlar sizin durumunuzla ilgiliyse doktorunuz bunları sizinle tartışacaktır. İşlem sırasında İşlem genellikle kısadır, fakat enjeksiyonun sorunsuz yapılabilmesi için işlem sırasında pozisyonunuz çok önemlidir. Bu esnada kalp atışınızı ve soluk alıp verişinizi izlemek için size bir takım aletler bağlanabilir.

İğnenin yerini kesin olarak belirlemek için genellikle floroskopi (röntgen görüntülemesi) kullanılır. İğnenin yerini teyit etmek için kontrast madde enjekte edilebilir. Uyuşturmak için bir lokal anestetik (lidokain, bupivakain, vs) ve/veya steroidler (inflamasyonu azaltmak için) enjekte edilir.Enjeksiyon yerine ufak bir pansuman yapılabilir.

İşlemden sonra;

  • Bazı enjeksiyonlardan sonra dinlenme alanında zaman geçirmeniz gerekebilir.
  • İyi olduğunuzdan emin olmak için monitöre bağlanabilir ve yaşamsal bulgularınıza bakılabilir.
  • Gitmeden önce bazı formlar doldurmanız istenebilir.
  • Genellikle sizi eve götürecek birisine ihtiyacınız olabilir.
  • Ağrı olursa enjeksiyon yerine 10-20 dakika boyunca buz koyabilirsiniz. Cildinizi buzla yakmamak için, buzla cildiniz arasına bir havlu koyun.